Hayatımızın numaralardan, şifrelerden ibaret olmaya başladığı çağımız teknoloji dünyasında, bu numaraların şifrelerin güvenliği ve sağlamlığı oldukça önem kazanmıştır. Kimliklerimizdeki T.C. numaraları, banka IBAN numaraları, kartlarımızın şifreleri, kart numaraları, müşteri numaraları, hesap numaraları derken hepsi birbirine karışabiliyor. Özellikle de büyüklerimiz bu konularda ciddi sorunlar yaşayabiliyorlar. Her biri ayrı ayrı konu başlığı olabilecek bu numaralardan biri olan hesap numarası, daha doğrusu konumuz olan Ziraat Bankası hesap numarası nedir?

 

En özet haliyle hesap numarası; bir banka kartı kimliğini meydana getiren ve de bu kartın bir şahsın olduğunu ifade eden sayılara denmektedir. Kredi kartlarında da banka kartlarında da bu sayılar yer almaktadır. Genellikle kartın ön yüzeyinde bulunmasıyla birlikte bankadan bankaya farklı formlarda yazılabilir.

 

Ziraat Bankası Hesap Numarası Nasıl Öğrenilir?

 

Ziraat Bankası hesap numaramı nasıl öğrenirim diye düşünüyorsanız oldukça basit bir yöntemi mevcuttur. Cep telefonunuzun mesajlar bölümüne girip 4747’ye HESAPBILGI yazıp elinizdeki kartın son 6 rakamını girip gönderirseniz, bu kartın hesap numarası bilgisi yine SMS ile tarafınıza iletilecektir. Diğer bir hesap numarası öğrenme yolu da; internet bankacılığı şifreniz var ise internet üzerinden de hesap bilgilerine ve hesap detaylarına ulaşılabilmesidir.

 

Karıştırılan konulardan biri de hesap numarası aynı zaman müşteri numarası mıdır sorusudur. Kart üzerinde bulunan numaralardan biri de aslında müşteri numarasıdır. Çoğu kişi bunu hesap numarası ile karıştırmaktadır. Müşteri numarası T.C. kimlik gibi o bankanın size tanımladığı size özel bir koddur. Ülkemizde IBAN numaraları 26 hanelidir. baştaki iki hane ülke kodunu ifade eder. Devamındaki iki hane kontrol basamaklarını, beş haneli rakam ise banka kodunu ifade eder. Devamında gelen rakamlar ise müşterinin hesap bilgisini yani hesap numarasını gösterir. T.C. kimlik numaraları ise 11 haneli olup devlete kayıt numaramız anlamı taşır. Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası hesap numarası ise 16 haneli bir koddur. 2 karakter kontrol numarası, 5 karakter banka kodu, 1 karakter ulusal kod ve kişinin özel kodu olmak üzere toplam 16 haneden oluşmaktadır.