Bayrak ve formasyonları, teknik analiz yapan uzmanların sıklıkla başvurduğu bir analiz yöntemidir. Bayrak ve Ters bayrak formasyonu kripto para, hisse senetleri ve borsa endekslerine ait grafiklerdeki teknik analizleri test eden bir yapıdır. Diğer adı flama oluşumudur. Yukarı yöne işaret eden bir trend varsa bu durum trendin devam edeceğine, tersi bir durum var ise de düşüşün devam edeceğine yorumlanmaktadır ve kısa süreli hızlı gelişen oluşumlardır. Bayrağa benzeyen şeklinden dolayı bayrak adı verilmiştir. Bu sistemde bayrağın direği olarak görülen yükseklik miktarı kadar alçalma ve yükselme beklenmesi önemli olmaktadır. Belirgin sert bir fiyat yükselmesini takiben, tam tersi olarak kısa süreli bir düzeltme gerçekleşir. Bu düzeltici aksiyonun devamında ise bu kez yukarı doğru hareket beklenir. Bu hareketi takiben de, bayrağa benzeyen bir formun oluşumu gerçekleşir buna da bayrak benzeri oluşum adı verilir. Ters yönde bir durum olursa da, güçlü bir aşağı yönde fiyat hareketini takiben ters yönde kısa süreli bir düzelme olur ve yeniden aşağı yönde bir hareket oluşur. Bu duruma da bayrak yapısı olarak isim verilir.

 

Bayrak Formasyonu Karışık Değil Midir?

 

Bayrak formasyonu karışık değil midir? Bayrak oluşumları görüntü olarak karışık gibi algılansa da konuyu bilen uzman kişiler rahatlıkla yorum yapabilirler. Oluşumu anlatırken ilk konu bayrağın en ucundaki bölümü netleştirmektir. bu direk kısmı ilk aksiyon ya da hedef nokta olarak ta düşünülebilir.

 

Tek Bayrak Formasyonu Nedir?

 

Ters bayrak formasyonu nedir diye düşünüldüğünde ise şu şekilde açıklanabilir. İlk başlangıç noktasını takiben keskin bir aşağı ya da yukarı aksiyon olduğunda ise, ilk hareket gücünü kaybeder. Bu kırılma ilk hareketin tersi yönünde olur ve kesinti sayesinde dikdörtgen benzeri bir şekli oluşur, sonucunda da bir işaret şekline dönüşür. Bu uzun süreli olmayan dalgalanmalardan sonra bayrağın üst ve alt bölümlerinde kesinti olacağı ve de yüksekliğin artması ya da azalması durumu olacaktır. Düşüşte olan bir piyasada, dikdörtgenin alt kısmında aşağı doğru oluşan kırılma durumu satış sinyali olarak görülür.

 

Yükselen Bayrak Formasyonu Nedir?

 

Bayrak ve ters bayrak formasyonu harici bir de yükselen bayrak formasyonu bulunmaktadır. Yükselen bayrak formasyonu ise, kısa vadede ortaya çıkan bir trend durumunun sürekliliği demektir.