Günümüzde artık sıklıkla başvurulan devlet ahır hibe destekleri birçok kişi için güzel bir fırsat sunuyor. Yeni bir ahır kurmak isteyen kişiler, devletten hibe desteği alarak ahırlarını kurabiliyor. Gerekli şartları yerine getiren ve koşullara uyum sağlayan kişiler devletten ahır yapımı için hibe desteği alabiliyor. Peki bu devlet hibe destekleri nelerdir ve nasıl alınır?

Devlet ahır desteği kapsamında yer alanlar; Hem büyükbaş hayvanlar hem de küçükbaş hayvanlardır. Devlet hayvancılık ile uğraşan kişilere hayvanların oranına göre hibe vermektedir. Bununla birlikte, yeni yapılacak açık, kapalı ve yarı açık ahırlar için hibe desteği sağlanmaktadır. Bu destekler için hibe desteği şartlarına uyumlu olmak şarttır. Peki bu destekler nasıl alınır?

Devlet Ahır Hibe Destekleri Nasıl Alınır?

Ahır yapımı ve tadilatı, teke, koç ve damızlık boğa alımları ve süt sağım makinesi gibi ihtiyaçların alımına %50 ahır hibe desteği verilmektedir. Bu destekleri almak için başvuru yapılması gerekir. Başvurular ilgili kurumlar tarafından incelendikten sonra kişilere devlet hibe desteği verilmektedir.

Başvurular için de gerekli olan bazı şartlar vardır. Herkes bu devlet hibe desteklerinden yararlanamamaktadır. Şartlara uygun olan kişiler için tasarlanan bu proje 2023 yılına kadar devam etmektedir. Bu süre zarfında kişiler ahır için hibe desteği başvurusu yapabilir ve desteklerini devletten alabilir.

Devlet Ahır Hibe Desteği Başvuruları

Devlet, 10 ile 50 büyükbaş ve 100 ile 200 arası küçükbaş bulunan ahırlar için hem hayvan desteği hem de makine, teçhizat desteği sağlamaktadır. Bu destekler için başvuru yapmak gerekmektedir. İşte başvuruların için gerekli olan şartlar şunlardır;

  • Gerçek ya da tüzel kişi olmak,
  • Hibe desteğinin talep edildiğine dair bir dilekçe yazmak,
  • Koyun Keçi Sistemi ve Türkvet sistemine kayıtlı olmak

Bu şartlara sahip olan kişiler, belgeleri ile İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuru yapmalıdır. Gerekli olan belgeleri götürdükten sonra kurum tarafından belgeler işleme alınır ve inceleme sonucunda hibe desteğinin alınıp alınamayacağı ortaya çıkar. İşte devlet ahır hibe destekleri ve yapılacak başvuruların detayları bu şekildedir.