Google Adsense Giriş, Google Adsense Nedir, Ne İşe Yarar?

İnternetten para kazanma eğilimi olan kişiler son dönemlerde Google adsense nedir, ne işe yarar, Google adsense giriş nasıl yapılır merak etmektedir. İnternet sektörü gün geçtikçe gelişmeye devam ederken web sitesi sayısında da büyük bir artış yaşanıyor. İnternetin giderek insan hayatının merkezinde yer edinmesi pek çok kişiyi internetten para kazanma fikrine yönlendiriyor.

Google Adsense kullanmayı düşünen kişilerin bir Youtube kanalı veya web sitesi ve mail adresi olması gerekir. Bunlara sahip olan herkes Google Adsense hesabı açabilmektedir. Fakat Adsense başvuru politikalarına bağlı olarak yapılan her başvuru onaylanmamaktadır. Telif hakkına neden olabilecek, illegal veya kopya içerikler Google Adsense tarafından reddedilmektedir.

Google Adsense Nedir, Ne İşe Yarar?

Google tarafından geliştirilen Adsense servisi, Youtube ve web site sahiplerinin para kazanmasına yardımcı olan bir sistemdir. Web site sahiplerinin en büyük gelir kaynağı reklamlardır. Site sahipleri Adsense reklamı yayınlayarak tıklanma sayısına göre kazanç sağlamaktadır. Adsense, Türkçe’nin de yer aldığı 37 farklı dil ile hizmet vermektedir. Adsense kullanımı son derece kolaydır.

Adsense hesabını yurt dışı kaynaklarda kullananlar diğerlerine oranla daha fazla kazanç elde edebilmektedir. Örneğin Türkçe açılan bir web sitesinde günlük 1.000 kişilik ziyaretçi aylık 400 TL gelir getirmektedir. Ancak site İngilizce açılırsa bu rakam 1.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Bunun en büyük nedeni Türkiye’deki internet kullanıcıların reklamlara daha az tıklamasıdır.

Google Adsense Kaydol

Kullanıcıların Google Adsense aracılığı ile para kazanması için öncelikle kayıt işlemlerini tamamlamış olması gerekmektedir. Google Adsense kaydol işlemleri http://www.google.com/adsense adresinden yapılmaktadır. Kayıt yapılırken reklamı yapılacak siteler için ayrılan bölüme birden fazla giriş yapılabilmektedir. Google, verilen bilgiler doğrultusunda başvuruları incelemektedir. Bu nedenle reklam bölümüne reklamların yayınlanacağı URL bulunmalıdır.

Bu işlemlerin ardından dil tercihinin yapılması gerekir. Belirtilen dil kullanılacak web sitesi dili ile aynı olmalıdır. Başvuru işlemlerinden sonra Google tarafından bir süre başvuru durumu ile ilgili bilgi içeren mailler gönderilir. Kesin sonucun ne zaman belli olacağı ise bilinmemektedir. Bu süre bazen yalnızca 2 gün sürerken bazen de 2 haftayı aşabilmektedir.

Google Adsense Giriş Nasıl Yapılır?

Yapılan başvuru onaylanmazsa Google kullanıcıyı konuyla ilgili detaylı olarak bilgilendirmektedir.  Bu durumda Google başvuru yapan mail adresine başvurunun onaylanmama gerekçesi ve sorunun ne olduğu ile ilgili açıklamanın yer aldığı bir mail göndermektedir.

Başvurunun onaylanması halinde Adsense paneli açılır.  Başvuru yapılan mail adresinin kullanıcı adı ve şifresi aracılığı ile Google Adsense giriş işlemi yapılabilmektedir. Giriş işleminden sonra açılan sayfada günlük, bir önceki gün, son 7 haftalık ve son 28 günlük kazançlar ve her bir periyod için bir önceki döneme ait kazançlar detaylı olarak gösterilmektedir. Bununla birlikte bu sayfada günlük sayfa görüntüleme verileri de yer almaktadır.

Google AdSense Ücretli Mi?

Adsense kullanımı için hiçbir ücret talebi bulunmamaktadır. Sadece bir web sitenizin olması yeterli. Aksine Google, reklamlarının tıklama durumu, gösterimler ve diğer etkileşimler için site sahiplerine ödeme yapmaktadır. Google Adsense giriş adresi ile ücretsiz olarak para kazanmak oldukça kolaydır ama bu demek değldir ki herkesin para kazanması garantidir. Çünkü google adsense’den para kazanmak için iyi bir web sitenizin olması, özgün kaliteli yazılar oluşturabilmeniz gerekir. Bunların haricinde Youtube üzerinden ise iyi bir içerik oluşturucu olursanız para kazanabilirsiniz.

Google Adsense Para Kazanma Nasıl Gerçekleşir?

Youtuberlar ve internet siteleri gelirlerinin yaklaşık %80 oranında reklamlardan sağlamaktadır. Web site sahipleri çok tıklanan anahtar kelimeleri içeren makaleleri yayınlayarak kullanıcıları siteye çeker. Makaleyi ziyaret eden kullanıcıların reklamları tıklaması para kazandırır. Basit gibi görünse de para kazandıran anahtar kelime rekabeti yüksek olduğundan Google Adsense ile para kazanmak pek de kolay değildir.

Web site sahipleri anahtar kelime analizi yaparak tıklanma başına maliyet oranı, aranma hacmi, rekabet oranı gibi veriler sayesinde hangi kelimelerle çalışma yapacağına karar verir. Google Adsense giriş ile para kazanmak için iyi bir analiz yapmak şarttır. Yayın yapan siteler içerik için Adsense ile reklam görüntüleyerek elde edilen gelirin %61’ini, arama yaparak %51ini almaktadırlar.